Džuhův svět

Džuhá - osobní stránky zaměřené na Střední a Blízký východ

Turecko

Charakter tureckého nacionalismu je dán především vlivy kemalismu, který se projevil při založení současné Turecké republiky a jejím uspořádání.
Posledni komentare
19.03.2021 09:07:15: Dobrý den, zrovna do Turecka se chystáme na dovolenou až to bude možné je to pěkná země. Je tam spou...
25.11.2007 11:00:13: Fajné stránky!!!smiley${1}smiley${1}

Když jsem včera večer vkládal úvahu o osmanské literatuře, napadlo mě zkontrolovat, zda již nevyšel nějaký ten český překládek knihy Orhana Pamuka. A vskutku vyšel: Istanbul - Vzpomínky na město (BB Art).

Zamyšlení nad přístupem k turecké literatuře. V českém prostředí je turecká literatura (jak klasická tak moderní) v podstatě neznámá. Hlavním problémem je samozřejmě její nedostupnost. Z osmanské literatury jsou v podstatě přeloženy pouze paměti Osmana Agy z Temešváru - Ve stínu kříže, které do češtiny přeložil Petr Štěpánek (Brody, Praha 2001). Ani s moderní tureckou literaturou (od reforem Tanzimatu) není situace o mnoho lepší. Poněkud lepší je to s překlady do slovenštiny. Doufejme, že v nejbližší době dojde k obratu k lepšímu, zvláště po letošním udělení Nobelovy ceny tureckému autoru Orhanu Pamukovi.
 
Vážení návštěvní, stránky jsou ve výstavbě - omluvte proto prosím nedostatky. Váš Džuhá