Džuhův svět

Džuhá - osobní stránky zaměřené na Střední a Blízký východ

Homepage

Sklenička a cigára

„Sklenička a cigára“ je klasický egyptský film natočený režisérem Niazi Mustafou roku 1955.

Jde o příběh úspěšné břišní tanečnice, která se kvůli lásce k začínajícímu lékaři vzdá své kariéry, podporuje ho, ale zároveň na něj velice žárlí. Jak postupně stoupá kariéra mladého lékaře a pomalu zhasíná její vlastní sláva, stupňuje se její žárlivost, podporovaná alkoholem a cigaretami. Rodinná idyla je postupně, ale nezadržitelně, rozbourávána stále častějšími žárlivými výstupy. Rychlost tohoto procesu je ještě umocněna mladou italskou hlavní sestrou, která flirtuje se svým šéfem.

Přestože tento vztah překoná několik žárlivých výstupů a následné opilosti hlavní hrdinky, situace se neustále stupňuje, až vyvrcholí fyzickým střetem opilé tanečnice a italské sestry na oslavě výročí svatby. To již odmítne manžel dále snášet a odejde i s malou dcerkou. Zoufalá umělkyně se pokusí vrátit ke své původní kariéře, ale je jí to překaženo její přítelkyní. Situaci nakonec řeší únosem vlastní dcery. Ve stresové situaci se opět vrací ke svým oblíbeným cigaretám a alkoholu, ale od nedopalku zapálí dům. Naštěstí je ale zachráněna i s dcerou svým manželem. V optimistickém závěru jsou všechny vztahy napraveny, křivdy zapomenuty a štěstí se šíří naprosto nezadržitelně.

Význačným rysem tohoto filmu je řada uměleckých vystoupení všech tří hlavních hrdinek: Samiy Gamal (hraje bývalou tanečnici a manželku úspěšného lékaře), Kouky (její přítelkyně) a Dalidy (italská sestra). Celý děj je odlehčen komickým snažením přítelkyně hlavní hrdinky najít si manžela; některé scénky připomínají spíše grotesku.

Zatímco Samia Gamal byla již před tímto filmem slavná a uznávaná – král Farouk jí vyhlásil „národní tanečnicí Egypta“ a měla již i zkušenosti s filmem, stala se „Sklenička a cigára“ prvním filmovým vystoupením pro Miss Egypt 1954 - Dalidu. Ta, pouze pro zajímavost, vystupuje ve filmu pod svým pravým jménem Yolanda (její celé pravé jméno bylo Yolande Gigliotti, změnila si jej nejdříve na Dalila, podle biblického příběhu, a později ve Francii na Dalida). Mladého, úspěšného a charakterního manžela ztvárnil Nabíl al-Alfi.

Žádné komentáře
 
Vážení návštěvní, stránky jsou ve výstavbě - omluvte proto prosím nedostatky. Váš Džuhá