Džuhův svět

Džuhá - osobní stránky zaměřené na Střední a Blízký východ

Homepage

Alexandrie Proč?

První díl slavné Alexandrijské trilogie (Alexandrie ... Proč?, Egyptský příběh, Alexandrie opět a navždy) egyptského režiséra Júsufa Chahina. V hlavních rolích Ahmed Zaki a Naqlaa Fathy.

 

 

Děj filmu se odehrává na pozadí válečných událostí v roce 1942, v době, kdy německá vojska obléhají Tobrúk a Rommelův Africa Corps táhne na Alexandrii. V té dospívá křesťanský mladík Jahjá (jakési alter ego režiséra Júsufa Chahina), který je posedlý Shakespearem a hollywoodskými filmy a sní o tom, že se proslaví jako režisér. Přátelí se se syny alexandrijské smetánky, ale nemůže se naplno účastnit jejich zábav, protože pochází z chudé rodiny, která si potrpí na tradiční hodnoty. Místo toho se ještě hlouběji propadá do svých snů.

Alexandrijská společnost, která žije v očekávání prohry Spojenců a příchodu německých vojsk, začíná projevovat svůj patriotismus v odporu vůči spojeneckým vojákům. Bohatý patriot Adel dokonce nechává unášet cizí vojáky, které pak popravuje. Do své další oběti, mladičkého britského vojáka, kterého nechá unést těsně před jeho odjezdem na frontu, se však zamiluje. Po několika společných dnech ho propouští a mladík jménem Tommy odjíždí na frontu. Později Adelovi píše po vítězné bitvě u el-Alamejnu, kde byla Rommelova vojska definitivně zastavena. Adel se ho vydá hledat, ale neúspěšně, Tommy byl zabit. Na tomto příkladě je asi nejzřetelnější nestálost osudů hrdinů tohoto příběhu.

Rámec příběhu spoluvytváří láska mladého Araba a židovské dívky. Otec dívky se rozhodne opustit Alexandrii, aby sebe a svou rodinu ochránil před možným nacistickým nebezpečím. Odjíždí od Jižní Afriky a později do nově vznikajícího Státu Izrael. Arabský mladík je později zatčen za své vlastenectví.

Dospívající Jahjá je podpořen svým úspěchem při školním divadelním představení a získá i podporu pro veřejné vystoupení. To sice skončí fiaskem, ale přítel britského velvyslance navrhne chlapci, aby studoval herectví na Pasadena Playhouse ve Spojených státech. Po té, co je přijat, se celá rodina spojí, aby pro něj získala dostatečné prostředky ke studiu. To se nakonec podaří a Jahjá/Júsuf Chahine  se vydává na svou cestu za úspěchem.

Přestože se děj odehrává v očekávání nacistické invaze, je celková povaha filmu optimistická – talentovanému mladíkovi se splní jeho velké sny a opustí svou kryptu, kde je pohřben zaživa – jak nazývá Alexandrii, aby se do ní později (po přehodnocení svých hodnot) vrátil a vystavil jí pomník v podobě 133 minutového filmu.

Žádné komentáře
 
Vážení návštěvní, stránky jsou ve výstavbě - omluvte proto prosím nedostatky. Váš Džuhá